בריאות קורנת על פי היוגה

בריאות בראי היוגה

כל בן אנוש הוא היוצר של בריאותו ומחלתו. הבריאות היא הקניין הגדול ביותר. הבסיס לכל האמיתות. בריאות פיזית. בריאות נפשית. בריאות רוחנית".       סוואמי שיבננדה

המכניקה של הבריאות

על פי היוגה, ה”אטמן” (העצמי) משול לנהג בעל שלושה כלי רכב. שלושה גופים: גוף פיזי, גוף אסטרלי וגוף סיבתי. כמו כל נהג טוב, על האטמן לדאוג לתקינות כל אחד מכלי הרכב על מנת להמשיך לנהוג בהם בבטחה. כלומר, לשאוף לבריאות.

הדרך להשגת בריאות פיזית

בריאות פיזית מתקיימת כאשר כל האיברים מתפקדים כהלכה תחת שליטת חוכמתה של ההכרה. בבריאות פיזית האדם אוכל היטב, מעכל היטב, ישן היטב ופרודוקטיבי. חי חיים מתונים בהתאם לחוקי הטבע. מכבד את הטבע ומכבד גם את עצמו. אנו נוטים לבלבל את הגוף הפיזי עם האטמן (העצמי), את הנהג עם כלי הרכב המוחשי ביותר שלו. לכנות את העצמי זכר, נקבה, צעיר, זקן, יפה או מכוער, שחור או לבן או צהוב. בבהגווד גיטה נאמר שהנשמה משליכה את הגוף כמו בגד ישן ועוטה אחד חדש. ההבנה שהאטמן נבדל מהרכב היא הבסיס לבריאות.

ניהול הגוף האסטרלי

הגוף האסטרלי מכונה גם הגוף העדין. הוא מורכב ממעטה האנרגיה (מעטה הפרנה), מעטה הרגשות ומעטה האינטלקט. כל מעטה הוא כיסוי אשר מסתיר מאתנו את העצמי, הוא נותן לנו תחושה שהוא אינו רק מעטה אלא האטמן עצמו. תרגולי יוגה מסייעים להסיר את המעטה או לראות דרכו ולהביא לראייה צלולה.

מעטים בגוף האסטרלי

מעטה הפרנה. ההילה שלנו המוקרנת מהגוף הפיסי ועשויה מאנרגיית החיים שלנו.

מעטה הרגשות. השכבה העדינה של ההכרה, הרגשות והחושים. מחסן לכל המחשבות, חוויות העבר, האינסטינקטים והרגשות. מעטה זה יכול להיות חיובי או שלילי. אם הוא שלילי – הוא מכווץ, יוצר חסימה של אנרגיה. אם הוא חיובי – הוא מורחב ומלא באנרגיית חיים ואור. על ידי חשיבה חיובית, ריכוז ומדיטציה ניתן להרחיב את המעטה, לאפשר מיקוד, איזון, רוגע, חיוביות. בריאות מנטלית. הכרה טהורה.

מעטה האינטלקט. יכולת ההנמקה, האבחנה וקבלת ההחלטות שלנו. ניתן לחרוג מעבר למעטה האינטלקט באמצעות טיהור, אבחנה בין המעטה לאטמן ומדיטציה. האגו הוא הביטוי לתחושת השווא של המעטה. מטשטש את הנבדלות בין הרכב לנהג. ניתן לאזן את האגו באמצעות שירות בלתי אנוכי, אהבה אוניברסלית וטיהור עצמי.

הגוף הסיבתי

השכבה העמוקה ביותר. בתוכה מונח זרע הבורות שלנו. מחסן הזרעים הקארמתיים. המקור לחזרה על טעויות, מעשים ותגובות, שוב ושוב. תקופת חיים אחר תקופת חיים. נפילה לאותו בור.

בריאות רוחנית מושגת כאשר אנחנו מבינים את הסיבה לבורות שלנו, את המקור לסבל. הגוף הסיבתי ידוע גם כמעטה הנועם לאור קרבתו לאטמן או לנשמה.

האיכויות – שלוש  הגונות:

טמס. צעיף עבה המכסה את ההכרה. איכות הרפיון, החשיכה והבורות. אדם בעל הכרה טמסית יהיה עצל, מדוכא ושלילי. מזון טמסי ואורח חיים טמסי יובילו למחלות ולחסימות בזרימת אנרגיית החיים.

רגס. איכות אשר יוצרת הפרדה ועימות. איכות הפעילות, התשוקה, המעשה, האנוכיות וההתמכרות. אדם בעל הכרה רג’סית יהיה מלא תשוקה, תחרותי ו/או עסוק בפעילויות אנוכיות. עודף רג'ס גורם בין היתר ללחץ. מזון רג'סי ואורח חיים רג'סי עשויים לגרום לדיסהרמוניה ולהביא למחלות הנגרמות מהפרעה בזרימת אנרגיית החיים.

 סאטווה. אגם צלול המשקף את האטמן כהוויתו. איכות הטוהר, האיזון, הידע, החכמה והמשמעת. הכרה סטווית היא צלולה, ממוקדת, הרמונית ומחוברת (לעצמי ולאחרים). מזון סאטווי, חברה סאטווית וסביבה סאטווית מביאים לבריאות. בריאות לגוף. כל גוף. בריאות לנפש. בריאות רוחנית.

יוגה. תרגול עקרונות היוגה מגביר את הסאטווה בגוף, בנפש ברוח. מסיר את הטמס ומאזן את הרג’ס. אימון יוגה יוצר צלילות, ריכוז, חיבור, רוגע, הרמוניה ואינטואיציה. יוצר בריאות.