סוומי וישנודבננדה (1927-1993)

סוואמי וישנודבננדה נולד קראלה, דרום הודו, בשנת 1927. כבר כילד צעיר הוא הפגין באופן דומיננטי כח רצון חזק ונחישות עצמתית. אמו, הידועה כיום בשם מטאג'י שלימים לקח סאניאסה (נדר של פרישות) מסוומי שיבננדה, אמרה כי בכל פעם שבנה רצה משהו, שום דבר או אף אחד לא יכול לעצור אותו. אנקדוטה מעניינת מספרת כיצד כילד בן 5 הוא השתוקק ללכת לבית הספר וללמוד. כשנאמר לו שזה בלתי אפשרי היות ובית הספר הקרוב מוקם במרחק של יותר מ -7 קילומטרים, הילד לקח על עצמו את המשימה לארוז לעצמו תיק וללכת השקם בבוקר למעלה מ-7 מייל בג'ונגל זרוע ביצות. הוא חזר מאוחר באותו הערב והמשיך כך עוד למשך שנים רבות.

כנער ללא משאבים כספיים עבור לימודים גבוהים באוניברסיטה, פנה להתגייס לצבא כדי לקבל את החינוך המדעי שהשתוקק לו. לילה אחד במהלך שירותו הצבאי, כשהוא מחפש נייר בפח הגריסה, נפלו עיניו על מאמר שכותרתו "20 הוראות רוחניות" על ידי סוומי שיבננדה. המאמר החל במילים החלה: "גרם של תרגול שווה טונות של התיאוריה". הגישה הפרקטית והעצמה שהיתה טמונה של מילים פשוטות והישירות הללו הובילו את סוומיג'י לנסוע לכל אורכה של הודו במהלך חופשה של 36 שעות כדי לפגוש סוואמי שיבננדה ב"רישיקש" השוכנת בצפון הודו למרגלות ההימלאיה.

ביקור קצר זה הותיר רושם חזק בהכרתו של הנער הצעיר והוא החליט לחזור ולפגוש את סוומי שיבננדה בהזדמנות הראשונה.

פגישה עם המאסטר

בביקורו השני, הנער הצעיר קיבל שני שיעורים עצמתיים מסוומי שיבננדה. הראשון מביניהםהגיע כאשר סוומי וישנודבננדה הרגיש שתחושת הגאווה העצמית  מסבה לו חוסר נוחות לקוד ולהשתחוות לפני המאסטר הרוחני הידוע סוואמי שיבננדה לכשיפגוש אותו. מה שקרה בפועל הוא שהמאסטר סוואמי שיבננדה השתחווה אפיים ארצה לפני התלמיד הצעיר ומפגין לפניו באופן ישיר את גדולתה של הענווה. הלקח השני הגיע במהלך טקס "ארטי" שהתקיים על גדות נהר הגנגה. הנער הצעיר היה מבולבל ואכול ספקות כשהרהר מדוע אנשים במאה ה-20  מבצעים טקסים ופולחנים לנהר שידוע באופן מדעי כהינו תרכובת של אלמנטים כימיים (מיימן וחמצן). בעוד המחשבות חולפות כך במוחו הביט עליו המאסטר כשהוא מחייך חיוך אוהב ובאותו הרגע הנהר נגלה לעיניו של הנער נהר אור עצום, זוהר וקוסמי. סוומי ושינו הצעיר גילה שוב שדעותיו מגבילות אותו ואת יכולתו לראות את הרבדים העדינים של המציאות. שיעור שני בענווה. סוואמי שיבננדה הזמין את הנער הצעיר להישאר באשרם ללמוד ולהפוך ליוגי. סוואמי וישנו דבננדה השיב בספונטניות "כן".

האימון

במשך כ-10 שנים סוואמי וישנו דבננדה שהה בשיבננדה אשרם והוכשר בכל ההיבטים של יוגה על ידי סוואמי שיבננדה. בעיקר הפגין יכולות מרשימות בתחום ה-האת'ה יוגה והפך לפרופסור של ה-האת'ה יוגה באשרם. כמו כן הוא היה קארמה יוגי נלהב ובלתי נלאה. יום אחד סוואמי שיבננדה נתן לסוומיג'י שטר של רופי 10 (פחות מדולר!) והעניק לו את ברכתו לסוע למערב ולהפיץ את תורתו של וודנטה. "אנשים מחכים לך" היו מילותיו של המאסטר.

סוומיג'י כמורה עולמי

האנרגיה וההשראה העמוקה והאינסופיות של נבעו מסוומיג'י הובילו אותו לייסד ולנהל את ארגון מרכזי שיבננדה ליוגה ודנטה הבינלאומי. כיום יש כ-30 מרכזי יוגה, 9 אשרמים ומרכזיים עמיתים רבים ברחבי העולם. סוואמג'י יצר את קורס מורי היוגה הראשון בעולם אשר עד כה הוכשרו במסגרתו יותר מ -30,000 מורים ליוגה. אחת מהבריקותיו היתה לסכם את תורת היוגה העתיקה, הרחבה והעמוקה לחמישה עקרונות קלים להבנה ונוחים ליישום ביומיום של האדם המודרני .

המעופף סוואמי ומסעות השלום

לאורך כל חייו, סוומיג'י היה דאג מאוד לגבי רווחת העולם וחשש מפני האיום המתמיד של מלחמות. דבר זה הוביל אותו ללמוד לטוס ולאחר מכן באופן אישי להטיס "מטוס שלום" מעל אזורי איבה ברחבי העולם. מעבר לכך שבעזרת טיסות אלה יצר סוומי וישנו באזז בתקשורת העולמיתלגבי הצורך בשלום, הוא בנוסף היה "מפציץ" אזורי לחימה עם פרחים וליפלטים לשלום תוך חזרה על מנטרת השלום: Om Namo Narayanaya.

מכתב של סוומי וישנו לתלמידיו

"נתתי לכם כל מה שיש לי עם כל הלב והאהבה שלי. עליכם להעניק זאת לאחרים. לפעמים אינני את כל התשובות, ואני יודע שעוד דרך ארוכה לפני. אם אלא הצלחתם להבין או להתרם מהלימוד, אין זאת כי אם בגלל מגרעותי. אם זכיתם בעקבות הלימוד, אין זאת כי אם בחסדו של המסטר האהוב שלי סוומי שיבננדה. לא אומר כי התעלתי מעבר לרגשות. נזפתי בכם ודיברתי בלי סוף. לעיתים התנהגתי כמו דיקטטור. אם הייתי כמו המורה שלי, הייתי רוחץ את כפות רגלייכם. אבל בשביל זה צריך להיות במדרגה מאד נשגבת. ניתן לעשות זאת רק כאשר האגו נעלם. אם הייתי בכל זאת עושה זאת, זו היתה הפגנת צביעות בלבד. לא הגעתי כל כך גבוה. פעם, לפני כמה שנים, השתחוותי בפני אדם שאליו הייתי גס רוח וחסר סבלנות. ותוך כפי שאני עושה זאת חשבתי "כמה צנוע אני!" אז אל תחפשו דרך קל להתגבר האגו שלכם. במשך שנים ניסיתי. אני צופה בעצמי תוך שאגו שלי בא לידי ביטוי. אני מנסה לנתח מה מתרחש, אבל הוא נצמד כמו עלוקה. כאשר אנו לא יכולים לשלוט בעצמנו, עלינו להקדיש את האגו לאלוהים ': "הו אלי, אני מגיש אותו אלייך כמנחה!"
ועכשיו, אם באיזושהי דרך פגעתי ברגשותיכם, אני מתחנן לפניכם מכם מכל לבי לחון אותי.
– סוואמי וישנודבננדה