עובדות וסודות מעולם הבריאות- עם יגאל קוטין

העניקו לעצמכם את סודות הבריאות הקורנת! 

עובדות וסודות מעולם הבריאות

רוצים לחוות בריאות אופטימלית?

נמאס לכם מדיאטות שלא עובדות?

בואו ללמוד לחזק, לתחזק, ולהבריא את הגוף!

אז מה נלמד בקורס?

במפגשים השונים נתמקד בנושא אחד ונפרט את האתגרים ואת המפגעים יחד עם הדרכים הנכונות לריפוי ולשמירה על בריאותנו. המפגשים מיועדים לקהל הרחב ובהם נדון על אורח חיים בריא, תזונה ותמיכה באמצעים טבעיים בכדי לשמר את בריאותנו כל זאת בהתאמה לאופי וקצב החיים המודרני.

הסדנה תכלול 10 מפגשים ותחולק ל-5 נושאים:

מוח בריא בגוף בריא – בריאות המוח:
זכרון, ריכוז ויכולת קוגניטיבית טובה הן משאב חשוב לכל אדם ואדם. יכולות אלו נשחקות עם הזמן, אך כיום ישנם גורמים רבים הפוגעים ביכולות אלו עוד בעודנו צעירים. מה פוגע במוחנו ובמערכת העצבים, כיצד נוכל לשפר יכולות אלו, כיצד נוכל להפיק את המרב והמיטב ממוחנו בעזרת תזונה, צמחי מרפא, נשימה, יוגה ועוד

קיק סטארט להרזייה בריאה:
כולם רוצים להיות רזים… מסתבר כי זו משימה לא פשוטה. כיצד אפשר להרזות בצורה בריאה ולהישאר במשקל מאוזן לאורך זמן. הקשר בין שומן, סוכר להרזייה, על מגיפת הסכרת בעולמנו וכיצד ניתן לאזן מדדים אלו ולהשיל ממשקלנו.

חוסן לכל – מערכת החיסון לשרותינו:
מערכת החיסון היא מערכת גודלה ומורכבת המשרתת אותנו כל יום ושומרת עלינו מפני מחוללי מחלות. כיצד ניתן לשפר את מערכת החיסון, להיפטר מדלקות כרוניות, אלרגיות ומחלות אחרות בעזרת כלים פשוטים.

ניקוי רעלים:
עולמנו המודרני מלא רעלים, במזון, שתייה, בביתנו, בלבוש, בסביבה ועוד. רעלים אלו שוטפים את גופינו ומפריעים לתפקוד תקין. אנו וידעים היום כי מחלו כרוניות רבות מקורן ברעלים הנצברים בגופינו. כיצד ניתן להימנע מרעלים, כיצד אפשר לעשות תהליך ניקוי רעלים פשוט ויעיל בביתנו.

גופנו מקדשנו:
  מפרקים, עצמות, שרירים – כיצד לשמור, לתחזק, לחזק ולהבריא ליוגי המודרני .גופנו נושא אותנו במשך כל חיינו ונשחק אט אט. כיצד אנו (ובפשט מתרגלי /מורי יוגה) יכולים לשמור על עצמם מפני פציעות, שחיקה וחוסר איזון במערכת שלד שריר, בעזרת תזונה, צמחי מרפא, שמנים ותרפיות מעולם האיורוודה והיוגה קריה.

 

הקורס מבוסס על ידע מעולם האיורוודה, הרפואה ההודית המסורתית ומעולם היוגה. 

 

חורף, קר, אפור, מצב רוח מנלכולי, רצון להתכרבל ולא לצאת, האף גדוש וקשה לנשום, אין שום חשק לאכול אך היד נשלחת אל עבר חפיסת השוקולד…

מה מתרחש כאן? אגני, האש הפנימית אינה מאוזנת…!

האיור וודה והיוגה עניינן יצירת אש פנימית מאוזנת (אגני בשפה הסנסקריט). אגני היא הכוח הממיר, היא אינה רק אש במובן היסודי , אלא כל יכולות העיכול – טרנספורמציה, חום, ואור.

האש הפנימית היא הכוח המניע מאחורי כל פעולות הגוף, האגני היא האחראית על עיכול ומטבוליזם, על טרנספורמציה ויצירת אנרגיה, האגני היא העומדת מאחורי "ריקוד האלמנטים" (הרפואה ההודית המסורתית כמו רפואות מסורתיות אחרות תיארה את האדם, בריאות וחולי והטבע דרך האלמנטים והאיכויות אשר כל אלמנט מייצג: מרחב, אוויר, אש, מי ואדמה).

האש הפנימית הינה מקור של חיים, תשוקה ואהבה, היא אשר ממריצה אותנו מבפנים.

באיורוודה מוסבר כי האגני היא "הקיסר", משמע, יוזם ומניע את פעילות הגוף ושומר על איזון הגוף, כאשר הקיסר חלש,מתחילים יסודות הגוף לצאת מאיזון, אין להם מנחה ושומר. איזון הגוף מתחיל בראש ובראשונה באיזון האגני – האש הפנימית.

ברפואות מסורתיות אחרות כמו הרפואה הסינית, הרפואה מוסלמית (יונאני), רפואה יוונית, הרמב"ם ועד לרפואה הטבעית בת ימינו מדגישים את החשיבות הרבה של בריאות  העיכול כפקטור מרכזי לבריאות הגוף כולו במובן של הזנה, ספיגה וחיסון.

אותו קיסר, אינו עומד בפני עצמו אלא תלוי בנתיניו – היסודות המרכיבים את הגוף (מרחב, אוויר, אש, מים ואדמה), אלו מזינים ותומכים (או במקרים אחרים מוציאים מאיזון) את האגני.

האגני כקיסר, מגלם את הפוטנציאל החשמלי אשר בגוף – נפש, תלוי בתפקוד נאות של אדמתו – משכנו, המנוע – הגוף והאיברים ובעיקר מערכת העיכול, על כן מושפעת האגני מהסביבה החיצונית, מזון (גשמי ורוחני), שתייה ופעילות ולעיננו – עונות השנה.

בחורף, היסודות השולטים הם המים והאדמה אשר יביאו לידי ביטוי את האיטיות, הכבדות, קור ולחות אשר יגבירו את איכויות אלו בגוף. איכויות ויסודות אלו משפיעים גם על האגני ויחלישו אותה.

יסוד האוויר גם הוא נוטה להתגבר בחורף ובעיקר בתחילתו ומביא בעיקר את איכויות היובש הקור והכיווץ ליד ביטוי.

באופן יפה ומעניין, גוף – נפש מאוזן יגביר באופן טבעי את יכולת האגני שלו בימות החורף בכדי לאזן את התגברות האיכויות הנ"ל ועל כן תשמר הרמוניה, אך אגני זו אשר מוגברת בחורף הינה ללא בסיס מוצק ואינה מושרשת היטב ועל כן נוטה בקלות לצאת מאיזון.

אגני נמוך יחד עם האיכויות הבאות עלינו בחורף יגרמו לכל אותם מחלות "חורפיות", גודש, ליחה, הצטננות, תיאבון קלוקל, כאבי פרקים, סינוסים, ברונכיט וכו'.

על כן עיננו, בכדי לשמר על איזון ובריאות לאורך החורף, הוא שמירה על אגני מאוזן ואיזון יסודות המים והאדמה .

איזון אגני מתחיל קודם לכל במקום מושבו העיקרי, מערכת העיכול, אגני דורש עזרה בצורה של צמחים מניעים ומחממים בעלי טעם חריף, חמוץ ומלוח ואף מעט מן הטעם המר.

תבלינים וצמחי מרפא אשר יכולים לעזור בשיפור האגני: ג'ינג'ר טרי ויבש, קינמון, ציפורן, פיפאלי (פלפל ארוך), פלפל שחור, רוזמרין, קורנית, אזוב, חולינג'אן, זרעי חרדל, שיבא…

צמחים אלו בשילוב בבישול או כתה יעלו את יכולת העיכול, ישפרו את התיאבון, ישרפו רעלים (אשר נוטים להתגבר ולהצטבר בחורף) ויעזרו לפינוי ליחה וגודש ממערכת הנשימה.

אחת המרקחות האיורוודית המסורתיות הפופולאריות יותר היא "טריקטו", שלושת המחממים: פלפל שחור, פלפל ארוך (פיפאלי) וג'ינג'ר יבש, אשר הסינרגיה שלהם יחדיו עולה אלף מונים על איכות כל אחד בנפרד ועושה עבודה נפלאה לאיזון האגני וקאפה ובשימירה על הבריאות בחורף!

המזון המתאים לחורף, מנחה אותנו האיור וודה יהיה מבושל וחם ופחות מזון בעל איכות קרה ומייבשת (סלטים, גבינות…). יש להדגיש את המזונות בעלי איכות מחממת כמו חיטה, כוסמת, שעורה, עדשים, חציל, צנון, שום, בצל, עגבנייה, שומשום, חומץ, עוף והודו.

אך האגני, כמו האש, זקוקה למזון (עץ למדורה) בצורה מדודה ומדויקת לבל תכבה בחוסר או בעומס ועל כן  מזונות מזינים ומתוקים בעלי יכולת להזין את האש דרושים במידה (בטטה, דלעת, אורז, שקדים, ביצים ) ולהם יש להוסיף תיבול מחמם.

האיור וודה מדגישה את הסכנה בשתייה קרה, במזון קר (גלידות, גבינות, שתייה קרה וממותקת, סלטים) אשר עלולים לכבות את האגני, כמו מים קרים אשר שופכים על אש המדורה.

ישנן הנחיות רבות לשמירת הבריאות בחורף ולאיזון האגני באיורוודה ושתיים מהן אותם אני מוצא מעשיות ופשוטת למימוש:

הימנעות משינה במהלך היום בזמן החורף, שנת יום "מכבה" את האגני באמצע שיא הפעילות ומפריעה לעיכול ומטבוליזם, מגבירה את איכויות הכבדות והאיטיות ומעודדת צבירת רעלים.

עידוד עיסוי עצמי, אותו האיור וודה מהללת כאחד הדרכים היעילות לשמירה על חום וחוסן גופנו, בעזרת שמן שומשום חם (ראו מסגרת).

ואלו היוגה אשר חרטה על דגלה את הטפאס, אשר משמעותו יצירה של אגני חזקה, עוסקת בפיתוח האגני בכל הרמות, בכל הקושות = מעטפות הגוף – נפש.

תרגול של ראג'ה יוגה ושמונת איבריה מפתח את האגני של כל מעטפת, עוזר בטיהור והמרה פנימית!

תרגול של אסאנה ופראניאמה יכול לפתח אגני בצורה מושלמת ולאזן את יסודות אדמה – מים בצורה טובה ובכך להוות פיתרון שלם לימי החורף. אסאנות מתאימות הן המחממות והממריצות כגון: הקשתות אחורה (אושטרהאסאנה – גמל, דהנוראסאנה – קשת, שאלאבאסנה – ברבור, בהוג'נגאסאנה – קוברה), פיתולים (מאריצ'אסנה, מאטסיאנדרהאסאנה), תנוחות עמידה מסוימות עם דגש על שהייה ארוכה (ויראבהדרהאסאנה – לוחמים, טריקונאסאנה – משולש) וכמובן ויניאסות ממריצות כמו סוריה נאמסקאר – ברכה אל השמש.

פראנאימה מאפשרת איזון אגני בצורה פנימית ועמוקה, בהסטריקה וסוריה בהדא פראנאימה (נשימה בהדגשה על נחיר ימין) יחד עם עצירת נשימה לאחר שאיפה (אנטהאר קומבקה) ימריצו את האגני בן רגע, קאפאלבהטי ואוג'אי גם הן נחשבות כתרגול נשימה מחמם.

אודיאנה בהנדה, מדגישה את פעולת מע' העיכול ופועלת על איזור מקלעת השמש (אזור האש בגופנו) וכשמה, אוד = לעלות, מעלה את האגני!

"כאשר קאפה, ליחה או שומן בעודף, נכון לבצע את שאט קארמה למען טיהור הגוף…" [2].

יוגי סווטמארמה בטקסט המפורסם מורה עלינו כי הדרך הטובה ביותר לאזן קאפה, ליחה ולעלות את האגני היא ביצוע ששת אמצעי הניקוי היוגיים, השאט קרייה, בהם אגני סארה ונאולי, קונג'אל קריה (הקאה תרפויטית), קאפלאבהטי וטראטק מומלצים ביותר לאיזון אגני ודושה "קאפה" בחורף.

לכל תרגול היוגה אפשר להוסיף ריכוז בצ'אקרה 3, צ'אקרת האש, מאניפורה צ'אקרה, יחד עם הצבעים אדום וכתום ועם מנטרת הזרע ראם  או קרים (מנטרת הטרנספורמציה), אשר יעזרו לפתח את האגני מן השורש בכל הרמות.

בחורף, מנחה אותנו האיור וודה, הוא תקופה של התכנסות פנימה והזנה, קבלה והסכמה לכוחות הפועלים עלינו מבפנים ומבחוץ. הבנת פועלם היא הכרח למען בריאות ואיזון. האיטיות והכבדות, השגרה, צבירת הכוחות וההעמקה, בניית יסודות והשתרשות, אלו הן איכויות החורף והן הכרחיות! ועם זאת בכדי לשמור על האיזון לבל אלו יצטברו בצורה מוגזמת, איזון האש הפנימית, האגני הוא המפתח!

"אגני הוא השורש לחיים, על כן יש לשמרו בכל מאמץ אפשרי…"[3]

האש, אגני, עומד במרכז טכס החיים, שוכנת בתוך מזבח הגוף ואליה אנו "מקריבים" את מזוננו, פועלנו, מחשבתנו ורגשתנו, על מנת להמירם להתגלמות גבוהה יותר. אש קדושה זו משמשת לטיהור ואיזון גופנו, נפשנו ורוחנו.

האיור וודה והיוגה יחדיו מביאות דרך מושלמת לאיזון ובריאות בעודנו צולחים את החורף, דרך איזון האש הפנימית, אש החיים, אגני.

 

נכתב ע"י יגאל קוטיןND, מטפל באיור וודה, נטורופתיה, צמחי מרפא ותזונה, מרצה במכללת רידמן במגמת האיור וודה, מורה ליוגה תלמיד ומתרגל נלהב של שיטה זו מזה 15 שנים. 

שאלות נפוצות

מעוניינים להתנסות ללא תשלום?

השאירו פרטים ונחזור אליכם טלפונית ועם עדכונים במייל!